header reklam 500×90
sol kulak 160×600

SON DAKİKA!! ASKERLİK KALKTI!!

SON DAKİKA!! ASKERLİK KALKTI!!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, bugün Birleştirilmiş Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni görüştü.

Genel kurulun bugünkü gündemindeki tek yasa olan önerinin görüşülmesine geçildiğinde sözü alan milletvekilleri, yasa önerisinin eksikleri olduğunu, yapılması gerekenin aslında askerliğin tümden kaldırılması gerektiğini savundu ve yeni bir öneri yaptı.

Mecliste bütün gün dişini tırnağına takarak bu konuyu görüşen milletvekilleri Askerlik Yasasına birtakım yeni değişiklikler önererek, yasayı onaylamaya karar verdi.

Bu konuyu bu kadar görüştükten sonra hiçbir karar alınmazsa elaleme rezil oluruz mantığıyla yola çıkılarak askerlik konusunda birtakım kararlar alındı ve askerlik kalksın denildi.

Askerlik Yasasına yapılması planlanan değişiklikler şöyle:

1. “Asker”, “askerlik” ve benzeri kelimeler kullanımdan kaldırılacak. Bu konuda Meclis Başkanı Sibel Siber’in başkanlığında bir yarışma düzenlenecek ve bu kelimeler yerine kullanılabilecek kelimeler saptanacak.

2. Kadınlar askerlik yapmayacak. Kadınlar için askerlik kaldırılmıştır.

3. 18 yaşından küçükler için askerlik kaldırılmıştır.

4. Milletvekili, doktor, müzisyen, şair, karikatürist, yazar ve ressam Arif Albayrak başkanlığında bir yarışma düzenlenecek ve bu yarışmada, bu sayılan alanlarda birinci gelenler askerlik yapmayacak.

5. Milletvekili Zorlu Töre başkanlığında, en çok cenaze ve düğüne giden kişiler arasında düzenlenecek yarışmada birinci gelenler askerlik yapmayacak.

6. Milletvekili, Cumhurbaşkanı gibi seçilmiş kişilerln yedi sülalesi ve komşuları askerlikten muaf tutulacak.

Elde edilen bilgilere göre bu öneriler GKK ile işbirliği içinde karara bağlanmıştır.

HABER: TAK

FOTO: GKK ÖZÇEKİM

Yazar Hakkında

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.