header reklam 500×90
sol kulak 160×600

SON DAKİKA: DERİNYA KAPISI İPTAL…

SON DAKİKA: DERİNYA KAPISI İPTAL…

Daha önce her iki tarafın da açılması için uzlaştığı Mağusa’daki Derinya sınır kapısı, teknik sebeplerden dolayı iptal edildi… Sınır kapıları heyetlerinin görüşmeleri devam ediyor…

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum heyetleri arasında son dakika yaşanan kriz, Derinya kapısının açılması kararının belirsiz bir tarihe ertelenmesine sebep oldu…

Kapı ile ilgili taraflar arasındaki farklılıklar şu şekilde sıralanıyor:

1- Türk tarafı kapının 9mm OSB olmasını isterken, Rum tarafı demir gancellide ısrar ediyor.

2- Rum tarafının kartlı kilit sistemi önerdiği kapıya, Türk tarafı Kale marka asma kilit istiyor.

3- Rum tarafının “Gocagarı şey ettikten sonra napacang re asma kilidi?” sorusuna Türk tarafı, “Anahtaru bendedur” diyor.

4- Kapının isminin “Han kapısı” olması gerektiğini savunan Türk tarafına karşılık Rum tarafı kapı ismi konusunda kararsız.

5- Kapıya tokmak takılmasını şart koşan Rum heyeti önerisi, Türk heyetin “Cik cik cik ciiiikkkk” melodili kapı zili önerisi ile çakıştı.

6- Kapının çalınması halinde Türkçe, Rumca ve İngilizce “Kim o?” diye soracak bir hoparlör sistemi isteyen Türk tarafına karşılık, Rum tarafı kamera takılmasından yana.

7- Askeri bölge olduğu için arabaların yanaşık düzende, insanların ise esas duruşta kapıyı geçmesi gerektiğine inanan Türk tarafı, Rum tarafının “İsdersangız 45 tane push-up, 20 tane da mekik çekelim” önerisine sıcak bakmadı.

Kapının altından geçen su borularının mülkiyeti konusunda yumruk yumruğa giren heyetleri BM askerlerinin ayırdığı gelen haberler arasında.

Haber: Dr.Alban ve Hemşire Ketty

 

 

Yazar Hakkında

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir